07.01.2012, 08:00:51
Pokud bude projekt ve více jazycích, je vhodnější mít pro každý jazyk samostatnou národní doménu. Národní vyhledávače to umí ocenit, pokud vyhledávají v národní doméně.
Pro projekty určené k optimalizaci je vhodné, aby doména obsahovala konkrétní klíčové slovo. Není to však podmínkou. Naopak pokud bude doména příliš dlouhá, např. se bude skládat ze tří a více slov s pomlčkou, pak to je spíše nevýhoda a mínus z pohledu vyhledávačů. Doporučení tedy je, že projekt by měl běžet vždy na výstižné a jasně zapamatovatelné doméně. Čím kratší a výstižnější doména bude, tím více se bude vyhledávačům zamlouvat.
Pokud chceme mít v doméně více slov, pak je vhodné zvolit tvar v celku i tvar s pomlčkou. Pokud obě varianty nejsou dostupné, pak je lepší upřednostnit tvar domény bez pomlčky.
Doména stojí v řádu stokorun za rok, záleží na konkrétní službě a doméně, jestli to bude doména česká, národní, evropská apod.
Při výběru poskytovatele hostingu je dobré si ověřit jaký mají servery uptáme, tzn. kdy naposledy došlo k výpadkům server. Jak široké mají pásmo, tzn. jakou rychlostí jsou připojeny do internetu. Aby se server nacházel ve stejné zeměpisné oblasti jako většina našich návštěvníků a to zejména kvůli rychlosti odezvy stránek, aby návštěvníci nemuseli na načtení stránky čekat minutu a více. Je také dobré znát jaké budou případné více náklady za překročený limit přenesených dat apod. Běžná cena základního a pro většinu malých projektů dostačujícího hostingu se dnes pohybuje v řádu stokorun za měsíc.
Na internetu je mnoho služeb, které poskytují doménu zadarmo. Podmínkou často je, že doménu nemůžeme přenést jinam a musíte u nich využívat i další služby. Nebo se také může stát, že vlastníkem domény nejsme my, ale poskytující služba, což je pak cenou za to, že ta doména byla zadarmo. To je obrovské riziko, pokud se projektu bude dařit a bude růst, tak vlastně budujeme značku na doméně, která nám nepatří a v budoucnu to může být obrovská komplikace pro celý projekt.
06.01.2012, 08:00:13
V dnešní době může mít doménu kdokoliv, každý může publikovat na internetu. Jsou společnosti, které nabízí možnost publikovat na jejich serverech, pokud splníte jejich podmínky a to vše je možné i zdarma. Existuje spousty blogovacích systému, kde je možné také psát a publikovat články zdarma. Pokud však přemýšlíme o kvalitním projektu u kterého předpokládáme dlouhodobý rozvoj, pak bychom měli uvažovat o vlastní doméně.
Projekty, které nemají vlastní doménu jsou považovány za testovací projektu na přechodnou dobu. Proč by měl vyhledávač věřit stránkám, které ani nejsou ochotni zainventovat do vlastní domény a do vlastní image.
Pokud vlastníme doménu, můžeme si vybrat, kde budeme stránky hostovat, u jakého poskytovatele internetu. Pokud se nám přestane líbit, můžeme stránky přesunout jinam apod.
Jméno domény by mělo být snadno zapamatovatelné. Výběru domény je třeba věnovat značný čas a vybrat opravdu vhodnou doménu.
Koncovky s národní doménou, tzn. pro nás s .cz, jsou tou nejlepší volbou pro národní projekty v českém jazyce. Domény .com jsou například zase vhodné pro mezinárodní projekty v angličtině. Domény se obecně řadí pro přehlednost do několika úrovní tzv. řádů. Domény prvního řádu jsou defakto koncovky na konci za poslední tečkou. Většinou se jedná o zkratky jednotlivých států (.cz, .sk, .uk, .de, …), ale patří sem i například několik specielních koncovek jako je .com (komerční), .net (síť), .org (organizace), .eu (evropská) atd. Někdy se tyto domény označují jako TLD (Top Level Domain). Domény druhého řádu jsou pak ve tvaru nazevdomeny.cz. Domény druhého řádu už si lze koupit a spravuje je většinou lokální sdružen NIC (Network Information Centre). domény třetího řádu se pak někdy označují jako tzv. subdomény a pokud jsme majitelem domény druhého řádu, pak si takových subdomén můžeme zřídit kolik potřebujeme. Nejčastější tvar subdomény je www.nazevdomeny.cz.
05.01.2012, 08:00:32
Obsah stránek hraje snad tu nejdůležitější roli při optimalizaci. Proto je vhodné se řídit několika jednoduchými radami, jak by měl takový vhodný obsah pro SEO vypadat.
Obsah by měl být jedinečný, měl by obsahovat informace, které doposud nikdo jiný nepublikoval. Není vhodné stránky napodobovat, ale je potřeba tvořit vlastní texty. Platí pravidlo, že originální obsah má vždy přednost ve výsledcích vyhledání. Není vhodné kopírovat texty z jiných zdrojů, i kdyby se jednalo o vícero zdrojů, tak vyhledávače to zaregistrují.
Obsah je potřeba primárně tvořit pro lidi, nikoliv pro vyhledávače. Aby návštěvník navštívil naše stránky je pouze první krok. Důležité je pak návštěvníka na stránkách udržet. To aby návštěvník zůstal a ideálně něco nakoupil je mnohem těžší a k tomu je potřeba kvalitní a originální obsah, tak aby to skutečné lidi zaujalo.
Je dobré aktualizovat stránky o nový obsah pravidelně. Tak aby vyhledávače měli důvod pravidelně aktualizovat svoje databáze o naše stránky. Navíc čím více obsahu budeme na stránkách mít, tím větší je pravděpodobnost, že přilákáme více návštěvníků. Ideální je mít u článků i možnost komentovat článek pomocí diskuze nebo nějakého fóra. Pro fórum je vhodné, aby byl na stránkách větší počet uživatelů, aby bylo aktivní a bylo vidět, že se tam diskutuje. Zkuste být interaktivní, na konci článku nechávejte otevřené otázky, nuťte návštěvníky přemýšlet a psát pod jednotlivé články svoje názory apod.
Weby vytvořené pro lidi mají větší šanci dostat se do důležitých katalogů jako je DMOZ adalší.
Zajímavé stránky na určité téma má určitě mnohem větší šanci získat komentáře a hodnocení nebo jen odkazy z jiných stránek s podobným tématem. Takováto hodnocení jsou velice cenné z pohledu vyhledávačů.
04.01.2012, 08:00:47
Google ignoruje zpětné odkazy, které jsou ze stejného i podobného hostingu. To lze detekovat pomocí IP adres hostitele. Stránky, které jsou v rozsahu x.x.x.0 až x.x.x.255 jsou většinou považovány za stejného poskytovatele připojení. Toto je názor z praxe mnoha SEO specialistů po celém světě. Sám Google ale tvrdí, že to není pravda a že nijak nerozlišuje mezi odkazy ze stejných nebo různých segmentů IP adres. Je otázkou jak tomu lze věřit.
Vyhledávače také často kontrolují majitele domény. Pokud přichází odkazy z různých míst, ale majitel domény je stejný, pak tyto odkazy mají také menší hodnotu. Je to podobné téma jako předchozí rozlišování IP segmentů.
Vyhledávače jednoznačně upřednostňují weby, které mají domény s delší dobou zaregistrování. Tzn. doména registrovaná v roce 2001 má pro vyhledávače větší váhu než doména z letošního léta. Stáří domény je tedy velmi silným kritériem. Pokud budeme budovat kvalitní projekt, je možné přemýšlet o zakoupení starší domény, bude to stát sice více peněz, ale určitě to bude mít nemalou výhodu. Vyhledávače kontrolují stáří domény přes WHO IS nástroje. Pokud by měla být doména stará maximálně jeden rok, pak je lepší si koupit doménu novou, protože rok stará doména má defakto stejnou váhu jako nová doména a nová doména bude rozhodně levnější.
02.01.2012, 08:00:09
Stáří stránky je výhodou, vyhledávače považují starší stránky za stabilnější a mají je raději.
Vyhledávače dávají přednost stránkám, které se neustále vyvíjí. Proto je vhodné na stránky dávat pravidelně aktuality a novinky. Takové stránky mají pořád nový a nový obsah a vyhledávače je častěji indexují.
Vyhledávače sledují procento návštěvníků, kteří se vrátí ze stránek zpět na vyhledávání. To je pro vyhledávače signál, že stránka je sice relevantní hledanému obsahu, ale ten obsah není pro uživatele zajímavý, takže takové stránky pak považuje za méně hodnotné.
Vyhledávače také sledují, jak často se na daný odkaz klikne a zda je daný odkaz pro uživatele zajímavý. Nízká míra prokliku je pro vyhledávače signál, že o stránku není zájem a snižují jí tak její hodnotu a relevantnost.
Je dobré používat synonyma a odvozené tvary klíčových slov, vyhledávače to určitě ocení.
Vyhledávače na velký a rychlý nárůst zpětných odkazů reagují negativně a považují to za umělé zvyšování důležitosti stránky. Za následek to má snížení hodnocení stránek. Nicméně je to otázkou, jak se ve skutečnosti vyhledávače chovají, protože tato metoda by mohla být použita ke snížení hodnocení konkurenčních webů.
31.12.2011, 08:00:11
Několik zajímavostí z praktické optimalizace, které se můžou hodit každému SEO specialistovi.
Odchozí stránky s relevantními klíčovými slovy budujme na ověřených webech s podobnou tématikou. Takovéto odkazy mají pro vyhledávače velkou hodnotu.
Nedávejme zpětné odkazy na FFA stránky a další jim podobné. Za takový odkaz by nám mohl vyhledávač snížit hodnocení případně i penalizovat.
Stránka partnerských odkazů by neměla obsahovat více než 50-100 odchozích odkazů. Více odkazů stránce určitě neublíží, ale je otázkou, jestli je robot vyhledávače bude schopen rozpoznat a indexovat.
Nedávejte zpětné odkazy do patiček nebo sidebarů webu, tak aby se odkaz zobrazoval přes celý web. Pokud má web tisíce stránek, mohl by vyhledávač takový odkaz začít ignorovat. Lepší je umístit odkaz na několik zajímavých stránek navíc pokaždé jinou formou napsaným klíčovým slovem.
Ideální hustota četnosti klíčových slov neexistuje, pro každou stránku a pro každý dotaz je to velice individuální. Nejlepší řešením je analyzovat si několik konkurenčních stránek na předních místech na daný dotaz a dle jejich četnosti zkusit vytvořit podobnou na svých stránkách.