Martin Matějů

Programátor a specialista na Wordpress

Doména a hosting 2

07.01.2012, 08:00:51

Pokud bude projekt ve více jazycích, je vhodnější mít pro každý jazyk samostatnou národní doménu. Národní vyhledávače to umí ocenit, pokud vyhledávají v národní doméně.

Pro projekty určené k optimalizaci je vhodné, aby doména obsahovala konkrétní klíčové slovo. Není to však podmínkou. Naopak pokud bude doména příliš dlouhá, např. se bude skládat ze tří a více slov s pomlčkou, pak to je spíše nevýhoda a mínus z pohledu vyhledávačů. Doporučení tedy je, že projekt by měl běžet vždy na výstižné a jasně zapamatovatelné doméně. Čím kratší a výstižnější doména bude, tím více se bude vyhledávačům zamlouvat.

Pokud chceme mít v doméně více slov, pak je vhodné zvolit tvar v celku i tvar s pomlčkou. Pokud obě varianty nejsou dostupné, pak je lepší upřednostnit tvar domény bez pomlčky.
Doména stojí v řádu stokorun za rok, záleží na konkrétní službě a doméně, jestli to bude doména česká, národní, evropská apod.

Při výběru poskytovatele hostingu je dobré si ověřit jaký mají servery uptáme, tzn. kdy naposledy došlo k výpadkům server. Jak široké mají pásmo, tzn. jakou rychlostí jsou připojeny do internetu. Aby se server nacházel ve stejné zeměpisné oblasti jako většina našich návštěvníků a to zejména kvůli rychlosti odezvy stránek, aby návštěvníci nemuseli na načtení stránky čekat minutu a více. Je také dobré znát jaké budou případné více náklady za překročený limit přenesených dat apod. Běžná cena základního a pro většinu malých projektů dostačujícího hostingu se dnes pohybuje v řádu stokorun za měsíc.

Na internetu je mnoho služeb, které poskytují doménu zadarmo. Podmínkou často je, že doménu nemůžeme přenést jinam a musíte u nich využívat i další služby. Nebo se také může stát, že vlastníkem domény nejsme my, ale poskytující služba, což je pak cenou za to, že ta doména byla zadarmo. To je obrovské riziko, pokud se projektu bude dařit a bude růst, tak vlastně budujeme značku na doméně, která nám nepatří a v budoucnu to může být obrovská komplikace pro celý projekt.